Cao Sport 2026: salaris, salarisschalen en afspraken

Cao Sport 2026: salaris, salarisschalen en afspraken

Werk je bij een sportbond, sportorganisatie of een andere werkgever die onder de Cao Sport valt? Dan zijn in 2026 nieuwe arbeidsvoorwaarden van toepassing. Op 1 januari 2026 is namelijk de Cao Sport 2026-2027 ingegaan. Daarin staan afspraken over onder andere salaris, salarisschalen, werktijden, vakantie, reiskosten, eindejaarsuitkering en vitaliteit.

Een belangrijke verandering is de salarisverhoging van 2,9% per 1 januari 2026. Daarnaast hebben werknemers onder andere een extra vakantiedag gekregen en zijn er nieuwe afspraken over fietsen naar het werk, sporten tijdens de werkdag en het ruilen van feestdagen.

In dit artikel bekijken we uitgebreid wat de cao Sport 2026 voor werknemers betekent. Ook vind je de actuele cao Sport salarisschalen en kijken we specifiek naar veelgezochte schalen zoals cao Sport schaal 9 en cao Sport schaal 10.

Cao Sport 2026 in het kort

De belangrijkste afspraken zijn:

OnderwerpAfspraak
Looptijd1 januari 2026 t/m 31 december 2027
Loonsverhoging 20262,9% per 1 januari 2026
Loonsverhoging 20272,5% per 1 januari 2027
SalarisschalenSchaal 1 t/m 14
Fulltime arbeidsduur1.930 uur per jaar
Vakantie fulltimer190 uur / 25 dagen
Extra vakantiedag1 extra dag t.o.v. vorige cao
Reiskosten fietsOok opgenomen in reiskostenregeling
Flexibele feestdagen1 of 2 feestdagen kunnen onder voorwaarden worden geruild
VitaliteitUitgebreidere mogelijkheden
Sporten tijdens werkdagMogelijk in overleg
Einde cao31 december 2027

De Cao Sport is afgesloten tussen de Werkgeversorganisatie in de Sport (WOS) en FNV Sport & Bewegen, CNV en De Unie.

Wat is de Cao Sport?

De Cao Sport is een collectieve arbeidsovereenkomst voor werknemers van werkgevers die zijn aangesloten bij de Werkgeversorganisatie in de Sport.

De cao bevat minimumarbeidsvoorwaarden. Een werkgever mag dus gunstigere afspraken met een werknemer maken, maar mag niet zomaar in negatieve zin van de cao afwijken.

In de cao zijn onder andere afspraken gemaakt over:

  • salaris;
  • salarisschalen;
  • werktijden;
  • vakantie;
  • vakantiegeld;
  • eindejaarsuitkering;
  • reiskosten;
  • overwerk;
  • vitaliteit;
  • opleidingen;
  • pensioen;
  • ziekte;
  • verlof.

Daarmee bepaalt de cao voor een belangrijk deel de arbeidsvoorwaarden van duizenden werknemers binnen de Nederlandse sportsector.

Voor wie geldt de Cao Sport 2026?

De cao geldt voor werknemers van werkgevers die zijn aangesloten bij de WOS.

Volgens CNV gaat het om ongeveer 7.000 werknemers. Zij werken bijvoorbeeld bij sportbonden en andere aangesloten sportorganisaties. Ook organisaties zoals NOC*NSF en de KNVB worden door CNV als voorbeelden genoemd.

Een werkgever die niet bij de WOS is aangesloten, kan onder bepaalde voorwaarden vrijwillig de Cao Sport toepassen. Werkgever en werknemer kunnen bijvoorbeeld in de arbeidsovereenkomst overeenkomen dat de cao van toepassing is.

Werk je in de sport? Dan betekent dat dus niet automatisch dat je onder de Cao Sport valt.

Een medewerker van een commercieel fitnesscentrum, gemeentelijk zwembad of lokale sportvereniging kan bijvoorbeeld met een andere cao of arbeidsvoorwaardenregeling te maken krijgen.

Controleer daarom altijd je arbeidsovereenkomst wanneer je wilt weten welke cao voor jou geldt.

Hoe lang loopt de Cao Sport 2026?

De huidige cao loopt van:

1 januari 2026 tot en met 31 december 2027.

De Cao Sport 2026-2027 heeft daarmee een looptijd van twee jaar.

Er zijn voor beide jaren afzonderlijke loonafspraken gemaakt.

Per 1 januari 2026 zijn de salarissen en salarisschalen verhoogd met:

2,9%

Per 1 januari 2027 volgt vervolgens een verhoging van:

2,5%

Over beide stappen samen stijgen de salarisschalen daarmee met iets meer dan 5,4% ten opzichte van het niveau vóór de eerste verhoging.

Hoeveel loonsverhoging krijg je volgens de Cao Sport in 2026?

Per 1 januari 2026 zijn zowel de feitelijke salarissen als de salarisschalen met 2,9% geïndexeerd.

Een paar eenvoudige rekenvoorbeelden:

Salaris vóór verhoging2,9% verhogingNieuw salaris
€2.500€72,50€2.572,50
€3.000€87,00€3.087,00
€3.500€101,50€3.601,50
€4.000€116,00€4.116,00
€4.500€130,50€4.630,50
€5.000€145,00€5.145,00

Dit zijn alleen rekenvoorbeelden. Voor het controleren van je daadwerkelijke cao-salaris moet je naar de officiële salarisschaal en je positie binnen die schaal kijken.

Cao Sport salarisschalen in 2026

De reguliere cao Sport salarisschalen lopen in 2026 van schaal 1 tot en met schaal 14.

Per 1 januari 2026 gelden de volgende aanvangs- en eindsalarissen:

SchaalAanvangssalarisEindsalaris
1€2.511*€2.511
2€2.511€2.637
3€2.511€2.997
4€2.511€3.256
5€2.529€3.509
6€2.701€3.788
7€2.887€4.082
8€3.178€4.541
9€3.538€5.103
10€3.909€5.733
11€4.498€6.394
12€4.918€6.900
13€5.560€7.722
14€6.397€9.076

*Het aanvangssalaris mag nooit lager zijn dan het wettelijk minimumloon.

Dit zijn bruto maandbedragen uit de officiële salaristabel van de Cao Sport per 1 januari 2026.

De tabel laat meteen zien dat er binnen één schaal een behoorlijk verschil kan bestaan tussen het aanvangs- en eindsalaris. Alleen weten dat een vacature bijvoorbeeld in schaal 9 valt, is daarom niet voldoende om te bepalen welk salaris je daadwerkelijk aangeboden krijgt.

Cao Sport schaal 9: hoeveel verdien je in 2026?

Er wordt relatief veel gezocht naar cao Sport schaal 9. Deze schaal heeft in 2026 een salarisbereik van:

€3.538 tot €5.103 bruto per maand.

Het aanvangssalaris bedraagt dus €3.538 bruto per maand en het eindsalaris €5.103.

Daartussen bevinden zich verschillende salarisposities.

Het verschil tussen het begin en einde van de schaal bedraagt:

€1.565 bruto per maand.

Wanneer in een vacature alleen staat dat een functie wordt beloond volgens schaal 9 van de Cao Sport, weet je dus nog niet precies hoeveel je gaat verdienen.

Je uiteindelijke inschaling hangt af van de afspraken met de werkgever en de cao-systematiek. Werkervaring, relevante kennis en je huidige salaris kunnen bij een nieuwe aanstelling bijvoorbeeld een rol spelen.

Vraag daarom tijdens een sollicitatiegesprek niet alleen naar de salarisschaal, maar ook naar het concrete salaris of de salarispositie waarop de werkgever je wil inschalen.

Cao Sport schaal 10: hoeveel verdien je in 2026?

Ook cao Sport schaal 10 is een veelgezochte salarisschaal.

Per 1 januari 2026 loopt schaal 10 van:

€3.909 tot €5.733 bruto per maand.

Het verschil tussen het aanvangs- en eindsalaris bedraagt daarmee €1.824 bruto per maand.

Schaal 10 ligt vanzelfsprekend boven schaal 9, maar de schalen overlappen elkaar.

Ter vergelijking:

Schaal 9Schaal 10
Aanvangssalaris€3.538€3.909
Eindsalaris€5.103€5.733
Verschil binnen schaal€1.565€1.824

Iemand die al hoog in schaal 9 zit, kan daardoor meer verdienen dan iemand die net begint in schaal 10.

Dat is een belangrijk detail wanneer je vacatures vergelijkt.

Hoe wordt bepaald in welke salarisschaal je valt?

Binnen de Cao Sport wordt gewerkt met een Functieniveaumatrix.

Deze matrix helpt werkgevers om functies in te delen. In de matrix staan functies en niveaus die binnen de sportsector voorkomen.

De functiegroep bepaalt vervolgens welke salarisschaal bij de functie hoort.

Dat betekent dat niet uitsluitend naar de functietitel wordt gekeken. Twee werknemers met een vergelijkbare functienaam kunnen andere verantwoordelijkheden hebben en daardoor anders worden ingedeeld.

Factoren zoals de zwaarte van de functie, verantwoordelijkheden en het vereiste niveau spelen hierbij een rol.

Wil je controleren of je functie goed is ingeschaald? Dan kun je via Sportwerkgever de actuele Functieniveaumatrix raadplegen.

De KNVB heeft eigen salarisschalen

Bij de cao Sport salarisschalen is een belangrijk onderscheid nodig.

De Cao Sport kent namelijk twee salarishuizen:

  1. het generieke salarishuis van de Cao Sport;
  2. een afzonderlijk salarishuis voor werknemers van de KNVB.

De bedragen die we hierboven bij schaal 1 tot en met 14 hebben genoemd, zijn afkomstig uit het generieke salarishuis.

Werk je bij de KNVB? Gebruik dan niet automatisch deze bedragen om je salaris te controleren. Voor KNVB-medewerkers zijn afzonderlijke salaristabellen opgenomen.

Ook die tabellen worden gedurende de looptijd van de Cao Sport geïndexeerd.

Eindejaarsuitkering wordt verhoogd

Naast de structurele salarisverhoging is in de nieuwe cao ook de eindejaarsuitkering verbeterd.

Per 2026 wordt de eindejaarsuitkering zoals bedoeld in de cao verhoogd met 0,3% van het jaarsalaris.

Per 2027 volgt nogmaals een verhoging met 0,3%.

Hierbij geldt een belangrijke uitzondering: deze verhoging van de eindejaarsuitkering is niet van toepassing op werknemers die bij hun werkgever al een 13e maand ontvangen.

Kijk bij het beoordelen van een vacature daarom niet alleen naar het bruto maandsalaris, maar ook naar de eindejaarsuitkering of eventuele 13e maand.

Hoeveel uur is fulltime volgens de Cao Sport?

De Cao Sport werkt met een jaarurensystematiek.

Bij een voltijd dienstverband bedraagt de arbeidsduur:

1.930 uur per jaar.

De arbeidsduur wordt dus niet uitsluitend uitgedrukt als een vast aantal uren per week.

In de cao is geregeld dat werkgever en werknemer over het arbeidspatroon overleggen. Dat overleg vindt minimaal één keer per jaar plaats en is gericht op overeenstemming.

De werktijden liggen in de regel van maandag tot en met vrijdag tussen 07.00 en 22.00 uur.

Voor werknemers die binnen vijf jaar de AOW-gerechtigde leeftijd bereiken, wordt de voltijd arbeidsduur per jaar met 38 uur verminderd.

Hoeveel vakantiedagen krijg je?

Een van de verbeteringen in de Cao Sport 2026-2027 is een extra vakantiedag.

Een fulltime werknemer heeft nu per kalenderjaar recht op:

190 vakantie-uren.

Dat komt overeen met:

25 vakantiedagen van 7,6 uur.

Daarvan zijn 152 uur wettelijke vakantie.

Ten opzichte van de voorgaande cao is één extra vakantiedag van 7,6 uur toegevoegd.

Extra vakantiedagen als je de AOW-leeftijd nadert

De Cao Sport kent daarnaast extra bovenwettelijke vakantie-uren voor werknemers die de AOW-leeftijd naderen.

Afhankelijk van het aantal jaren tot de AOW-leeftijd kan het gaan om één tot vijf aanvullende vakantiedagen.

Zo krijgen werknemers die vijf jaar of minder van hun AOW-leeftijd verwijderd zijn 38 extra vakantie-uren, oftewel vijf dagen.

Voor parttimers worden deze rechten naar rato berekend.

Je kunt feestdagen ruilen

Een opvallende nieuwe afspraak in de Cao Sport 2026-2027 gaat over feestdagen.

Werknemers krijgen de mogelijkheid om één of twee feestdagen te ruilen voor dagen met een religieuze of culturele betekenis.

Daarvoor gelden wel voorwaarden. Het verzoek moet tijdig schriftelijk worden ingediend en de ruil moet organisatorisch mogelijk zijn.

Deze afspraak geeft werknemers meer vrijheid om vrije dagen te laten aansluiten bij hun persoonlijke of culturele achtergrond.

Reiskostenvergoeding in 2026

Ook de reiskostenregeling is aangepast.

De cao schrijft voor dat een werkgever een regeling heeft voor zakelijk verkeer en woon-werkverkeer.

Nieuw is dat de reiskostenregeling ook geldt wanneer de werknemer de fiets gebruikt.

Bovendien is in mei 2026 de maximaal onbelaste kilometervergoeding verhoogd. Daardoor geldt binnen de Cao Sport sinds 21 mei 2026 voor zakelijk verkeer een minimale vergoeding van:

€0,25 per kilometer.

Ook de staffel voor woon-werkverkeer is daarop aangepast.

Voor woon-werkverkeer geldt een staffel op basis van de afstand en het aantal reisdagen. Bij een enkele reis tot en met 10 kilometer bestaat op basis van deze cao-staffel geen vergoeding. Vanaf 11 kilometer begint de vergoeding en vanaf 30 kilometer wordt de vergoeding gemaximeerd op het bedrag behorend bij 30 kilometer.

Fietsen naar het werk wordt aantrekkelijker

Dat de reiskostenregeling nu ook expliciet voor fietsers geldt, is een opvallende verandering.

Voorheen was de regeling voor woon-werkverkeer niet op dezelfde manier op fietsers van toepassing.

Voor werknemers die tussen 10 en 30 kilometer van hun werk wonen en regelmatig fietsen kan de nieuwe regeling daardoor financieel interessant zijn.

De cao probeert hiermee duurzame mobiliteit te stimuleren.

Sporten tijdens de werkdag

Een cao voor de sportsector zou bijna vreemd zijn zonder aandacht voor bewegen. In de nieuwe cao is daarom ook een vitaliteitsregeling opgenomen.

Werknemers mogen onder voorwaarden sporten of bewegen tijdens de werkdag.

Dit gebeurt in overleg met de leidinggevende en mag het werk niet verstoren. De afspraken moeten passen binnen de organisatie en de overeengekomen arbeidstijd.

Daarnaast kunnen werknemers onder voorwaarden een deel van bijvoorbeeld hun bruto salaris of bovenwettelijke verlof inzetten voor vitaliteitsbevorderende activiteiten.

Denk bijvoorbeeld aan een sportabonnement of een andere sportieve activiteit waarmee de werkgever instemt.

Pensioen in de sportsector

Ook pensioen is onderdeel van het totale arbeidsvoorwaardenpakket.

Welke pensioenregeling precies voor jou geldt, hangt af van je werkgever en situatie. Controleer daarom bij een nieuwe baan niet alleen je bruto salaris, maar vraag ook welke pensioenregeling van toepassing is en hoeveel premie door werkgever en werknemer wordt betaald.

Juist bij het vergelijken van banen kan pensioen op langere termijn een aanzienlijk verschil maken.

Is de Cao Sport algemeen verbindend verklaard?

Dit is een belangrijk verschil met sommige andere sector-cao’s.

De Cao Sport geldt volgens Sportwerkgever voor werknemers van werkgevers die zijn aangesloten bij de WOS.

De cao is daarmee niet automatisch van toepassing op iedere organisatie die iets met sport doet.

Niet-aangesloten organisaties kunnen er wel voor kiezen de Cao Sport vrijwillig toe te passen. Dat kan bijvoorbeeld door in de arbeidsovereenkomst vast te leggen dat de cao wordt gevolgd.

Werk je bij een sportorganisatie en weet je niet zeker of de Cao Sport geldt? Controleer dan je arbeidsovereenkomst of vraag het na bij je werkgever of HR-afdeling.

Cao Sport is niet hetzelfde als cao zwembaden of fitness

De term ‘werken in de sport’ is erg breed.

Daardoor ontstaat gemakkelijk de indruk dat iedereen die in de sportbranche werkt onder dezelfde cao valt. Dat is niet het geval.

Afhankelijk van je werkgever en werkzaamheden kan bijvoorbeeld een andere cao of arbeidsvoorwaardenregeling gelden.

Werk je bij een zwembad, fitnessbedrijf, gemeente, commerciële sportaanbieder of sportvereniging? Controleer dan eerst welke cao daadwerkelijk van toepassing is voordat je de cao Sport salarisschalen gebruikt om je salaris te vergelijken.

Hoe verhoudt de Cao Sport zich tot andere cao’s?

Wanneer je verschillende vacatures vergelijkt, is het belangrijk om niet alleen naar het bruto maandsalaris te kijken.

Zo werkt de Cao Sport 2026 met een jaarurensystematiek van 1.930 uur en 25 vakantiedagen voor een fulltimer. Daarnaast spelen de eindejaarsuitkering, reiskostenregeling en vitaliteitsafspraken een rol.

Dat is anders dan bijvoorbeeld de cao Sociaal Werk 2026, waar onder andere een 36-urige werkweek, het Individueel Keuzebudget en Loopbaanbudget belangrijke onderdelen van de arbeidsvoorwaarden zijn.

Ook sectoren zoals schoonmaak, horeca, beveiliging en techniek hebben ieder hun eigen loongebouw. In de cao Particuliere Beveiliging 2026 wordt bijvoorbeeld veelal met loonperioden van vier weken gewerkt, terwijl bij de cao Schoonmaak 2026 loongroepen en dienstjaren bepalend zijn voor het basisuurloon.

Vergelijk je vacatures uit verschillende sectoren? Kijk dan naar het totale arbeidsvoorwaardenpakket en niet alleen naar één bruto bedrag.

Salarissen stijgen opnieuw in 2027

De Cao Sport loopt ook heel 2027 door.

Per 1 januari 2027 worden de salarissen en salarisschalen opnieuw geïndexeerd, ditmaal met:

2,5%.

Ook de eindejaarsuitkering wordt in 2027 nogmaals met 0,3% van het jaarsalaris verhoogd voor werknemers op wie deze afspraak van toepassing is.

Dat betekent bijvoorbeeld dat de grenzen van schaal 9 en schaal 10 in 2027 hoger liggen dan de bedragen die in dit artikel voor 2026 worden genoemd.

Controleer vanaf januari 2027 daarom altijd de nieuwe salaristabel.

Wordt het loongebouw van de Cao Sport aangepast?

Mogelijk op termijn, maar hierover is nog geen definitieve wijziging afgesproken.

Cao-partijen hebben afgesproken tijdens de looptijd van de Cao Sport 2026-2027 te onderzoeken of er aanleiding bestaat om het loongebouw te herzien.

Dat is een onderzoeksafspraak en betekent dus niet dat de huidige salarisschalen al worden vervangen.

Voor 2026 blijven de officiële salaristabellen met schaal 1 tot en met 14 het uitgangspunt.

Veelgestelde vragen over de Cao Sport 2026

Welke Cao Sport geldt in 2026?

Vanaf 1 januari 2026 geldt de Cao Sport 2026-2027. Deze loopt tot en met 31 december 2027.

Hoeveel loonsverhoging krijg je in 2026?

Per 1 januari 2026 zijn de salarissen en salarisschalen met 2,9% verhoogd.

Wat zijn de Cao Sport salarisschalen?

Het generieke salarishuis bestaat uit schaal 1 tot en met schaal 14. Daarnaast bestaat een afzonderlijk salarishuis voor werknemers van de KNVB.

Hoeveel bedraagt Cao Sport schaal 9 in 2026?

Cao Sport schaal 9 loopt vanaf 1 januari 2026 van €3.538 tot €5.103 bruto per maand.

Hoeveel bedraagt Cao Sport schaal 10 in 2026?

Cao Sport schaal 10 loopt vanaf 1 januari 2026 van €3.909 tot €5.733 bruto per maand.

Wat is de hoogste salarisschaal in de Cao Sport?

Binnen het generieke salarishuis is schaal 14 de hoogste schaal. Deze loopt in 2026 van €6.397 tot €9.076 bruto per maand.

Hoeveel vakantiedagen krijg je volgens de Cao Sport?

Een fulltime werknemer heeft in 2026 recht op 190 vakantie-uren, oftewel 25 dagen van 7,6 uur. Afhankelijk van de leeftijd kunnen daar extra bovenwettelijke vakantie-uren bijkomen.

Hoeveel uur is fulltime volgens de Cao Sport?

De cao werkt met een jaarurensystematiek. De arbeidsduur bij een voltijd dienstverband bedraagt 1.930 uur per jaar.

Stijgt het salaris in 2027 opnieuw?

Ja. Per 1 januari 2027 worden de salarissen en salarisschalen met 2,5% verhoogd.

Krijg je een eindejaarsuitkering?

De Cao Sport kent een eindejaarsuitkering. In 2026 wordt deze voor werknemers op wie de betreffende regeling van toepassing is met 0,3% van het jaarsalaris verhoogd. De verhoging geldt niet voor werknemers die al een 13e maand ontvangen.

Kijk bij een sportvacature verder dan alleen de schaal

De cao Sport 2026 maakt het relatief eenvoudig om het salarisbereik van een vacature te controleren. Staat bijvoorbeeld vermeld dat een baan in cao Sport schaal 9 valt, dan weet je dat het salaris in 2026 binnen de generieke tabel tussen €3.538 en €5.103 bruto per maand ligt. Bij cao Sport schaal 10 gaat het om €3.909 tot €5.733.

Toch vertelt de schaal niet het hele verhaal. Vraag tijdens een sollicitatie daarom altijd waar binnen de schaal je wordt ingeschaald en welke aanvullende arbeidsvoorwaarden gelden.

Kijk daarnaast naar vakantie, eindejaarsuitkering, reiskosten, pensioen, arbeidsduur en mogelijkheden rondom vitaliteit. Zeker wanneer je een baan in de sport vergelijkt met een vacature in een andere sector, kan het totale arbeidsvoorwaardenpakket uiteindelijk belangrijker zijn dan een klein verschil in bruto maandsalaris.

Bronnen

Voor dit artikel zijn verschillende officiële en rechtstreeks bij de cao betrokken bronnen geraadpleegd:

Voor het controleren van je persoonlijke salaris is de actuele officiële salaristabel van Sportwerkgever/WOS leidend.

Share