Wat verdient een treinmachinist in 2026? Salaris, toeslagen en opleiding

Wat verdient een treinmachinist in 2026? Salaris, toeslagen en opleiding

Treinmachinist worden spreekt veel mensen aan. Je bestuurt dagelijks treinen, komt op verschillende plekken in Nederland en draagt een grote verantwoordelijkheid voor de veiligheid van honderden reizigers. Bovendien is het een beroep waarvoor je niet per se een jarenlange vooropleiding nodig hebt. Maar wat verdient een treinmachinist eigenlijk? En hoeveel salaris krijg je bij de NS of een andere spoorwegmaatschappij?

Het salaris van een treinmachinist in Nederland ligt in 2026 doorgaans tussen ongeveer € 2.700 en € 4.500 bruto per maand, exclusief toeslagen. Ervaren machinisten kunnen door onregelmatige diensten nog enkele honderden euro’s extra verdienen. Ook zijn er verschillen tussen vervoerders zoals NS, Arriva en Keolis.

In dit artikel ontdek je wat een treinmachinist verdient, hoeveel je netto overhoudt, welke toeslagen je krijgt en hoe je zelf machinist kunt worden. Ook kijken we naar de arbeidsvoorwaarden, opleidingsduur, doorgroeimogelijkheden en de verschillen tussen personenvervoer en goederenvervoer.

Wat verdient een treinmachinist gemiddeld per maand?

Een treinmachinist verdient in Nederland in 2026 volgens salarisplatform Intermediair gemiddeld ongeveer € 3.640 bruto per maand. Daarbij wordt een salarisbereik van € 3.247 tot € 4.032 genoemd. De werkelijke salarissen kunnen echter buiten deze bandbreedte vallen, afhankelijk van de werkgever en ervaring.

Zo kan een ervaren machinist bij NS een hoger basissalaris verdienen, terwijl een beginnende machinist in opleiding juist minder ontvangt.

Om een beter beeld te krijgen, vind je hieronder een overzicht van verschillende salarisniveaus.

ErvaringsniveauBruto salaris per maand
Machinist in opleiding€ 2.500 – € 3.200
Beginnende treinmachinist€ 2.900 – € 3.400
Machinist met enkele jaren ervaring€ 3.300 – € 3.900
Ervaren treinmachinist€ 3.900 – € 4.500
Ervaren machinist inclusief toeslagen€ 4.400 – € 5.400

Dit zijn indicatieve salarisbandbreedtes voor 2026, gebaseerd op gepubliceerde arbeidsvoorwaarden van spoorwegmaatschappijen. Het zijn geen officiële landelijke salarisschalen. Het daadwerkelijke loon hangt af van je werkgever, contracturen, salaristrede en rooster.

Een belangrijk verschil met veel andere beroepen is dat machinisten regelmatig buiten de gebruikelijke kantooruren werken. Daardoor kunnen onregelmatigheidstoeslagen een aanzienlijk deel van het totale inkomen vormen.

Wat verdient een treinmachinist bij de NS?

De Nederlandse Spoorwegen (NS) is een van de bekendste werkgevers voor treinmachinisten. De organisatie biedt eigen opleidingen aan en heeft een duidelijke salarisstructuur.

Volgens de officiële vacaturewebsite van NS ontvang je in 2026 als beginnende machinist een bruto startsalaris tussen € 2.725,56 en € 3.186 per maand, gebaseerd op een 36-urige werkweek.

Tijdens je loopbaan kan dit basissalaris oplopen tot maximaal € 4.425,84 bruto per maand. Daarbovenop komen eventuele toeslagen voor onregelmatige werktijden.

Salaris machinist NS 2026

SalarisonderdeelBruto bedrag
Startsalaris€ 2.725,56 – € 3.186 per maand
Maximaal basissalaris€ 4.425,84 per maand
Gemiddelde toeslag tijdens opleiding€ 350 per maand
Gemiddelde toeslag na opleiding€ 500 – € 900 per maand
Maximaal basissalaris inclusief € 900 toeslag€ 5.325,84 per maand

De genoemde toeslagen zijn gemiddelden of voorbeelden. Ze zijn afhankelijk van het rooster en vormen geen gegarandeerde vaste salariscomponent.

Hoeveel verdient een ervaren NS-machinist?

Een ervaren treinmachinist bij NS kan een basissalaris van ruim € 4.400 bruto per maand verdienen. Wanneer daar bijvoorbeeld € 700 aan onregelmatigheidstoeslagen bij komt, bedraagt het totale bruto maandinkomen ongeveer € 5.126.

Op jaarbasis komt dat neer op ruim € 61.500 bruto, nog zonder vakantiegeld en eindejaarsuitkering.

Het uiteindelijke jaarinkomen kan dus aanzienlijk hoger liggen dan het bedrag dat je in eerste instantie in een vacature ziet staan.

Krijg je tijdens de opleiding bij NS al salaris?

Ja. Een aantrekkelijk onderdeel van de interne machinistenopleiding bij NS is dat je vanaf de eerste werkdag salaris ontvangt.

Je hoeft dus niet eerst de volledige opleiding af te ronden voordat je betaald krijgt. NS neemt bovendien de kosten van de opleiding voor zijn rekening.

Dat maakt het beroep interessant voor mensen die willen omscholen, maar niet jarenlang zonder inkomen kunnen studeren.

Wat verdient een machinist bij Arriva?

Naast NS rijden er in Nederland verschillende regionale spoorwegmaatschappijen. Arriva is daarvan een bekende.

Arriva verzorgt treinvervoer op diverse regionale spoorlijnen en heeft ook eigen machinisten in dienst.

Volgens de officiële website van Arriva ontvangen machinisten tijdens hun opleiding een salaris van ongeveer € 2.492 bruto per maand, gebaseerd op 36 uur per week.

Na het afronden van de opleiding kan het salaris doorgroeien tot ongeveer € 3.548 bruto per maand. Daarnaast noemt Arriva toeslagen van ongeveer € 150 tot € 600 per maand.

Salaris treinmachinist Arriva

SalarisonderdeelBruto bedrag
Salaris tijdens opleiding€ 2.492 per maand
Salaris na opleidingAfhankelijk van inschaling
Genoemd maximumsalaris€ 3.548 per maand
Onregelmatigheidstoeslag€ 150 – € 600 per maand
Maximum inclusief € 600 toeslag€ 4.148 per maand

Dit zijn de bedragen die Arriva op zijn informatiepagina publiceert. De pagina vermeldt niet duidelijk op welke cao-peildatum alle bedragen zijn gebaseerd. Het is daarom verstandig om bij een actuele vacature na te gaan of er inmiddels hogere tarieven gelden.

Is werken bij Arriva anders dan bij NS?

Bij Arriva werk je vaak op regionale spoorlijnen. Dat betekent dat je bijvoorbeeld tussen kleinere steden en dorpen rijdt.

Bij NS kun je op zowel sprinters als intercity’s worden ingezet. Afhankelijk van je standplaats en bevoegdheden kunnen je routes door een groot deel van Nederland lopen.

Ook de cao en arbeidsvoorwaarden verschillen per vervoerder. Daardoor kunnen salaris, toeslagen, vakantiedagen en pensioenregelingen anders zijn.

Wat verdient een machinist bij Keolis?

Keolis is eveneens actief in het Nederlandse openbaar vervoer. De organisatie biedt onder andere mogelijkheden om opgeleid te worden tot treinmachinist.

In een gepubliceerde vacature voor machinisten in opleiding in Amersfoort noemt Keolis een opleidingssalaris van € 2.931,44 bruto per maand.

Na het succesvol afronden van de opleiding bedraagt het startsalaris € 3.250,09 bruto per maand, met doorgroeimogelijkheden tot € 4.015,29. Daarnaast noemt Keolis een gemiddelde onregelmatigheidstoeslag van € 400 tot € 500 bruto per maand.

Salaris machinist Keolis

SalarisonderdeelBruto bedrag
Salaris tijdens opleiding€ 2.931,44 per maand
Startsalaris na opleiding€ 3.250,09 per maand
Maximumsalaris volgens vacature€ 4.015,29 per maand
Gemiddelde onregelmatigheidstoeslag€ 400 – € 500 per maand
Maximum inclusief € 500 toeslag€ 4.515,29 per maand

De bedragen zijn afkomstig uit een specifieke vacature en hoeven niet voor iedere standplaats of toekomstige vacature identiek te zijn.

Salaris treinmachinist vergelijken: NS, Arriva en Keolis

Wanneer je overweegt machinist te worden, is het verstandig om verschillende vervoerders met elkaar te vergelijken.

Onderstaande tabel vat de eerder genoemde salarissen samen.

WerkgeverSalaris tijdens opleidingGepubliceerd maximum basissalaris
NS€ 2.725,56 – € 3.186€ 4.425,84
Arriva€ 2.492€ 3.548
Keolis€ 2.931,44€ 4.015,29

Alle bedragen zijn bruto per maand, exclusief onregelmatigheidstoeslagen. De peildata en toepasselijke cao’s verschillen, waardoor dit geen volledig gelijkwaardige vergelijking is.

Het hoogste salaris hoeft bovendien niet automatisch de beste arbeidsvoorwaarden te betekenen. Ook de pensioenregeling, reistijd naar je standplaats, opleidingsmogelijkheden en het rooster zijn belangrijk.

Wat verdient een treinmachinist netto?

Het bruto salaris is het bedrag voordat belastingen en andere inhoudingen worden toegepast. Het netto salaris is wat je daadwerkelijk op je bankrekening ontvangt.

Hoeveel je netto overhoudt, hangt onder andere af van de loonheffingskorting, pensioenpremies, eventuele toeslagen en je persoonlijke situatie.

Onderstaande tabel geeft een globale indicatie voor 2026, uitgaande van één werkgever, toepassing van loonheffingskorting en een gebruikelijke pensioeninhouding.

Bruto maandsalarisIndicatief netto per maand
€ 2.500€ 2.150 – € 2.300
€ 3.000€ 2.400 – € 2.550
€ 3.500€ 2.650 – € 2.850
€ 4.000€ 2.900 – € 3.100
€ 4.500€ 3.100 – € 3.350
€ 5.000€ 3.300 – € 3.600
€ 5.500€ 3.500 – € 3.850

Let op: dit zijn afgeronde rekenindicaties, geen exacte bruto-nettoberekeningen of gegarandeerde nettolonen. De pensioenregeling en loonheffingsgegevens kunnen het resultaat aanzienlijk beïnvloeden.

Wat verdient een NS-machinist netto?

Stel dat je bij NS een bruto basissalaris van € 3.800 per maand ontvangt en gemiddeld € 600 aan toeslagen verdient.

Je totale bruto maandinkomen is dan € 4.400.

Je kunt in deze situatie globaal denken aan een netto maandinkomen van ongeveer € 3.000 tot € 3.300, afhankelijk van de inhoudingen.

Ook hier geldt dat je exacte netto salaris op je loonstrook kan afwijken.

Wat verdient een treinmachinist per uur?

De salarissen van treinmachinisten worden meestal uitgedrukt in een bruto maandbedrag. Toch kun je ook berekenen hoeveel je per uur verdient.

Bij NS geldt voor machinisten een werkweek van 36 uur. Gemiddeld komt dit neer op 156 arbeidsuren per maand.

De berekening is:

Bruto uurloon = bruto maandsalaris ÷ 156.

Bruto maandsalarisBruto uurloon bij 36 uur
€ 2.700€ 17,31
€ 3.000€ 19,23
€ 3.500€ 22,44
€ 4.000€ 25,64
€ 4.425,84€ 28,37
€ 5.000€ 32,05

De laatste rij kan bijvoorbeeld betrekking hebben op een salaris inclusief onregelmatigheidstoeslagen.

Voor een zuivere vergelijking met andere beroepen is het verstandig om eerst uitsluitend het basissalaris te vergelijken.

Hoeveel toeslagen krijgt een treinmachinist?

Een belangrijk onderdeel van het inkomen van een treinmachinist bestaat uit onregelmatigheidstoeslagen.

Treinen rijden namelijk niet alleen tussen negen en vijf. Ook vroeg in de ochtend, laat in de avond, tijdens weekenden en op feestdagen zijn machinisten nodig.

Dit betekent dat je regelmatig werkt op momenten waarop veel andere mensen vrij zijn.

Onregelmatigheidstoeslag bij NS

NS vermeldt dat een machinist na de opleiding gemiddeld € 500 tot € 900 bruto per maand aan onregelmatigheidstoeslagen kan ontvangen.

Hoeveel je precies krijgt, hangt af van het aantal diensten op bijzondere tijdstippen.

Je kunt bijvoorbeeld te maken krijgen met:

  • Vroege diensten die rond vijf uur ’s ochtends beginnen.
  • Late diensten waarbij je pas na middernacht klaar bent.
  • Nachtdiensten.
  • Werken op zaterdag en zondag.
  • Diensten tijdens officiële feestdagen.

Niet iedere dienst levert dezelfde vergoeding op. De exacte toeslagpercentages en voorwaarden zijn vastgelegd in de toepasselijke cao.

Hoeveel extra verdien je met onregelmatige diensten?

Een voorbeeld maakt duidelijk hoeveel invloed de toeslagen kunnen hebben.

Stel dat je een bruto basissalaris van € 3.700 per maand ontvangt.

Gemiddelde toeslagTotaal bruto per maand
Geen toeslag€ 3.700
€ 300€ 4.000
€ 500€ 4.200
€ 700€ 4.400
€ 900€ 4.600

Bij een gemiddelde toeslag van € 700 per maand verdien je op jaarbasis € 8.400 bruto extra.

Dat is een aanzienlijk bedrag. Daar staat tegenover dat je regelmatig op ongewone tijdstippen moet werken.

Krijgt een treinmachinist vakantiegeld en een eindejaarsuitkering?

Ja. Naast het basissalaris en de toeslagen kunnen treinmachinisten aanspraak maken op vakantiegeld en een eindejaarsuitkering.

Bij NS gelden volgens de gepubliceerde arbeidsvoorwaarden onder andere:

  • 8% vakantiegeld.
  • 3% eindejaarsuitkering.
  • Een pensioenregeling.
  • 24 tot 32 vakantiedagen, afhankelijk van de toepasselijke voorwaarden.
  • Extra vrije tijd als compensatie voor onregelmatige diensten.
  • Reisfaciliteiten voor medewerkers en onder voorwaarden gezinsleden.

NS geeft aan dat onregelmatig werken gemiddeld ongeveer vijf extra vrije dagen per jaar kan opleveren.

Hoeveel verdient een treinmachinist per jaar?

Stel dat je bij NS € 4.000 bruto basissalaris per maand ontvangt.

Dan bedraagt je basissalaris op jaarbasis:

€ 4.000 × 12 = € 48.000.

Bij 8% vakantiegeld komt daar € 3.840 bij. Een eindejaarsuitkering van 3% over het basissalaris zou nog eens € 1.440 opleveren.

Je totale bruto jaarinkomen bedraagt dan ongeveer € 53.280, exclusief toeslagen.

Ontvang je daarnaast gemiddeld € 600 bruto per maand aan onregelmatigheidstoeslag, dan komt daar nog € 7.200 bij.

Je totale bruto jaarinkomen bedraagt in dit rekenvoorbeeld ongeveer € 60.480.

Het werkelijke bedrag kan afwijken, onder andere doordat de grondslag voor vakantiegeld en de eindejaarsuitkering per regeling kan verschillen.

Welke cao geldt voor treinmachinisten?

Niet iedere treinmachinist valt onder dezelfde collectieve arbeidsovereenkomst.

Bij NS geldt de cao NS. Deze bevat afspraken over onder andere salaris, werktijden, toeslagen, verlof, pensioen en doorgroeimogelijkheden.

De huidige cao NS loopt van 1 maart 2025 tot 1 maart 2027.

Daarin is onder andere afgesproken dat de salarissen per 1 maart 2026 met 3% stijgen voor medewerkers in salarisschaal 60 en hoger en met 3,5% voor medewerkers in de lagere salarisgroepen.

Regionale vervoerders kunnen onder andere cao-afspraken vallen, zoals de cao Openbaar Vervoer.

Voor machinisten in het goederenvervoer kunnen weer andere afspraken gelden.

Het is daarom belangrijk om bij een vacature niet alleen naar het aangeboden salaris te kijken, maar ook naar de bijbehorende cao.

Wat doet een treinmachinist precies?

Een treinmachinist is verantwoordelijk voor het veilig besturen van een trein. Dat klinkt misschien eenvoudig, maar het beroep vraagt om veel kennis, concentratie en verantwoordelijkheidsgevoel.

Tijdens een dienst moet je voortdurend rekening houden met seinen, snelheidsbeperkingen, de dienstregeling en de situatie op het spoor.

Je werkzaamheden bestaan onder andere uit het controleren van de trein voordat je vertrekt, het veilig optrekken en afremmen, het observeren van seinen en het communiceren met de verkeersleiding.

Ook moet je adequaat kunnen reageren op onverwachte situaties. Denk aan een technisch defect, een obstakel op het spoor of een storing in het treinverkeer.

Een machinist moet daarom niet alleen een trein kunnen besturen, maar ook procedures kennen en onder druk de juiste beslissingen nemen.

Hoe word je treinmachinist?

Wil je treinmachinist worden? Dan zijn er verschillende opleidingsroutes.

Een veelgebruikte mogelijkheid is solliciteren bij een spoorwegmaatschappij die zelf machinisten opleidt.

Bij NS, Arriva en Keolis kun je bijvoorbeeld in aanmerking komen voor een interne opleiding, waarbij je tijdens het leertraject salaris ontvangt.

Daarnaast bestaan er mbo-opleidingen waarmee je je kunt voorbereiden op het beroep.

Welke opleiding heb je nodig om treinmachinist te worden?

Een bekende route is de mbo-opleiding Machinist Railvervoer op niveau 3.

Tijdens deze opleiding leer je onder andere hoe het spoorwegsysteem werkt, hoe je veilig een trein bestuurt en hoe je moet handelen bij storingen.

Bij interne opleidingstrajecten van vervoerders kunnen andere toelatingseisen gelden. Vaak wordt gekeken naar je vooropleiding, werkervaring, motivatie en geschiktheid.

Je hoeft dus niet altijd eerst zelfstandig een volledige mbo-opleiding te volgen om machinist te kunnen worden.

Hoelang duurt de opleiding tot treinmachinist?

De duur hangt af van de gekozen opleidingsroute.

Een reguliere mbo-opleiding duurt doorgaans meerdere jaren, terwijl een intern opleidingstraject bij een vervoerder vaak ongeveer één tot twee jaar duurt.

Tijdens de opleiding combineer je theoretische kennis met praktijkervaring.

Je leert onder begeleiding rijden, maakt kennis met verschillende treintypen en moet examens afleggen voordat je zelfstandig mag rijden.

Wat kost een opleiding tot treinmachinist?

Volg je een reguliere mbo-opleiding, dan kunnen kosten voor lesgeld, studiemateriaal en andere benodigdheden van toepassing zijn.

Bij een interne opleiding via een vervoerder ligt dat anders.

NS geeft bijvoorbeeld aan dat het bedrijf de volledige machinistenopleiding betaalt. Bovendien ontvang je vanaf de eerste werkdag salaris.

Ook Keolis biedt volgens zijn vacatures een betaalde opleiding aan.

Dat maakt het beroep interessant voor mensen die een carrièreswitch overwegen.

Welke eisen gelden om treinmachinist te worden?

Niet iedereen kan zomaar als treinmachinist aan de slag. Omdat je verantwoordelijk bent voor de veiligheid op het spoor, gelden er strenge eisen.

De exacte toelatingsvoorwaarden verschillen per opleiding en werkgever.

Over het algemeen moet je rekening houden met de volgende onderdelen:

  • Een minimumleeftijd die past bij de opleiding en de wettelijke bevoegdheidseisen.
  • Voldoende beheersing van de Nederlandse taal.
  • Geschiktheid voor zelfstandig en verantwoordelijk werk.
  • Een medische keuring.
  • Een psychologisch geschiktheidsonderzoek.
  • Voldoende concentratievermogen en reactievermogen.
  • Bereidheid om onregelmatige diensten te werken.
  • Het behalen van de benodigde examens en bevoegdheden.

Moet je een medische keuring ondergaan?

Ja. Voor het zelfstandig besturen van treinen moet je medisch geschikt zijn.

Tijdens een medische keuring kunnen onder andere je gezichtsvermogen, gehoor en algemene gezondheid worden beoordeeld.

Het doel is vast te stellen of je het werk veilig kunt uitvoeren.

Is er ook een psychologische test?

Ja, voor machinisten gelden ook psychologische geschiktheidseisen.

Er wordt bijvoorbeeld gekeken naar je concentratievermogen, stressbestendigheid, besluitvaardigheid en vermogen om langdurig alert te blijven.

Dit is belangrijk omdat een machinist tijdens het rijden soms snel moet reageren op onverwachte situaties.

Hoe ziet een werkdag van een treinmachinist eruit?

Een werkdag van een treinmachinist kan er iedere keer anders uitzien.

De ene dag begin je vroeg in de ochtend, terwijl je de volgende keer een late dienst hebt. Ook de routes waarop je rijdt kunnen variëren.

Een dienst begint doorgaans met het doornemen van de relevante informatie en het voorbereiden van de werkzaamheden.

Vervolgens controleer je de trein en voer je de ritten uit die volgens je rooster gepland staan.

Tijdens het rijden houd je voortdurend de seinen, snelheid en situatie op het spoor in de gaten.

Na afloop van een rit of dienst kunnen er nog administratieve of technische werkzaamheden plaatsvinden, bijvoorbeeld het melden van bijzonderheden.

Hoeveel uur werkt een treinmachinist per week?

Bij NS wordt voor een fulltime machinist doorgaans uitgegaan van een werkweek van 36 uur.

Die uren zijn echter niet altijd gelijkmatig over de week verdeeld.

Omdat het spoorvervoer vrijwel de hele dag doorgaat, werk je in wisselende diensten.

Volgens NS kun je er bij een fulltime functie vanuit gaan dat je gemiddeld ongeveer twee van de drie weekenden werkt.

Moet een treinmachinist ook ’s nachts werken?

Ja, afhankelijk van de werkgever, standplaats en functie kunnen nachtdiensten onderdeel zijn van het rooster.

Niet alle treinen rijden de hele nacht, maar er zijn wel werkzaamheden en vervoersdiensten waarvoor machinisten op ongebruikelijke tijdstippen nodig zijn.

Bij NS zijn in de nieuwe cao afspraken gemaakt over het verminderen van nachtwerk voor oudere medewerkers. Vanaf de dienstregeling 2026 geldt onder voorwaarden vrijstelling van nachtwerk vanaf 63 jaar.

Wat verdient een machinist in het goederenvervoer?

Niet iedere treinmachinist vervoert passagiers. Er zijn ook machinisten die goederentreinen besturen.

Deze machinisten vervoeren bijvoorbeeld containers, grondstoffen, auto’s en andere producten tussen havens, industrieterreinen en logistieke knooppunten.

Het werk verschilt op verschillende punten van het personenvervoer.

Zo kunnen de routes langer zijn, de werktijden anders liggen en gelden er soms aanvullende eisen voor bepaalde typen transport.

Salaris machinist goederenvervoer

Het salaris in het goederenvervoer hangt sterk af van de werkgever, cao, ervaring en internationale inzetbaarheid.

Als globale oriëntatie kun je denken aan een bruto basissalaris van ongeveer € 3.000 tot € 4.800 per maand, maar dit is geen officieel vastgestelde salarisrange voor de hele sector.

Bij sommige functies kunnen toeslagen voor nachtwerk, internationale ritten en andere bijzondere diensten het totale inkomen verhogen.

Omdat de arbeidsvoorwaarden tussen goederenvervoerders sterk uiteenlopen, is het verstandig om concrete vacatures en cao-afspraken te vergelijken.

Wat is het verschil tussen een treinmachinist en een metrobestuurder?

Hoewel beide beroepen veel overeenkomsten hebben, zijn er belangrijke verschillen.

Een treinmachinist bestuurt treinen op het landelijke of regionale spoorwegnet. Een metrobestuurder rijdt op een metronetwerk, bijvoorbeeld in Rotterdam of Amsterdam.

De technische systemen, veiligheidsprocedures en opleidingseisen kunnen verschillen.

Ook het salaris is niet automatisch hetzelfde.

Metrobestuurders vallen doorgaans onder de arbeidsvoorwaarden van hun eigen vervoersbedrijf, terwijl treinmachinisten onder de cao van hun spoorwegmaatschappij vallen.

Wat verdient een treinmachinist in het buitenland?

Ook buiten Nederland zijn treinmachinisten nodig. In landen zoals België en Duitsland werken machinisten bij nationale en regionale spoorwegmaatschappijen.

De salarissen verschillen per land, werkgever en cao.

Bovendien moet je rekening houden met verschillen in belastingen, pensioenregelingen, arbeidsduur en kosten van levensonderhoud.

Een hoger bruto salaris in het buitenland betekent daarom niet automatisch dat je netto meer overhoudt.

Kun je als Nederlandse machinist in Duitsland of België werken?

Dat is mogelijk, maar je Nederlandse bevoegdheden geven niet automatisch toestemming om op alle buitenlandse spoorlijnen te rijden.

Je moet beschikken over de juiste bevoegdheden, kennis van het spoorwegsysteem en eventuele aanvullende taal- en routekennis.

Voor internationale machinisten kunnen daardoor extra opleidingen en examens nodig zijn.

Kun je doorgroeien als treinmachinist?

Ja. Eenmaal opgeleid tot machinist kun je je verder ontwikkelen binnen de spoorwegsector.

Bij NS kun je volgens de salarisstructuur gedurende je loopbaan doorgroeien naar hogere salarisschalen.

Daarnaast zijn er mogelijkheden om je te specialiseren of een andere functie te vervullen.

Denk bijvoorbeeld aan het begeleiden van machinisten in opleiding, instructiewerkzaamheden, operationele coördinatie of leidinggevende functies.

Ook kun je ervoor kiezen om bij een andere vervoerder te gaan werken of je verder te ontwikkelen richting internationaal spoorvervoer.

Niet iedere vervolgstap levert automatisch meer salaris op. Soms kies je juist voor een functie met regelmatiger werktijden of andere verantwoordelijkheden.

Wat zijn de voordelen en nadelen van werken als treinmachinist?

Het beroep heeft aantrekkelijke kanten, maar brengt ook uitdagingen met zich mee.

Voordelen van treinmachinist worden

Een belangrijk voordeel is dat je een verantwoordelijke en afwisselende functie hebt. Je werkt zelfstandig en draagt rechtstreeks bij aan het openbaar vervoer.

Daarnaast zijn de salarissen relatief aantrekkelijk voor een beroep waarvoor je via een intern opleidingstraject kunt instromen.

Ook de betaalde opleiding, toeslagen en secundaire arbeidsvoorwaarden kunnen interessant zijn.

Nadelen van het beroep

Tegenover de voordelen staan ook nadelen.

Zo moet je bereid zijn om regelmatig vroeg op te staan, laat te werken en in weekenden of op feestdagen dienst te hebben.

Daarnaast vraagt het werk langdurige concentratie. Je kunt niet zomaar afgeleid raken of even iets anders gaan doen.

Ook kun je te maken krijgen met ingrijpende gebeurtenissen, zoals een ongeval op het spoor. Werkgevers hebben hiervoor doorgaans opvang- en begeleidingsprocedures.

Het beroep vraagt daarom om een combinatie van technische kennis, verantwoordelijkheidsgevoel en mentale weerbaarheid.

Is treinmachinist een goed betaald beroep?

Treinmachinist kan zeker als een relatief goed betaald beroep worden beschouwd, vooral wanneer je rekening houdt met de mogelijkheid om tijdens je opleiding al salaris te ontvangen.

Bij NS kun je doorgroeien naar een bruto basissalaris van ruim € 4.400 per maand. Met onregelmatigheidstoeslagen kan het totale inkomen nog hoger uitvallen.

Daarbij komt dat je bij een fulltime dienstverband vaak een 36-urige werkweek hebt, terwijl in veel andere sectoren 40 uur gebruikelijk is.

Toch moet je de financiële voordelen afwegen tegen de onregelmatige werktijden en de grote verantwoordelijkheid die bij het beroep hoort.

Voor iemand die graag zelfstandig werkt, technisch geïnteresseerd is en goed kan omgaan met wisselende diensten, kan het een aantrekkelijke carrière zijn.

Veelgestelde vragen over het salaris van een treinmachinist

Wat verdient een treinmachinist per maand in 2026?

Een treinmachinist verdient in Nederland in 2026 gemiddeld ongeveer € 3.640 bruto per maand volgens Intermediair. Afhankelijk van ervaring en werkgever kan het basissalaris variëren van ongeveer € 2.500 tijdens een opleiding tot ruim € 4.400 voor een ervaren machinist bij NS.

Wat verdient een treinmachinist bij NS netto?

Dat hangt af van het bruto salaris, de toeslagen en de inhoudingen. Bij een bruto maandinkomen van ongeveer € 4.000 kun je globaal denken aan € 2.900 tot € 3.100 netto. Dit is een indicatie, geen exacte loonberekening.

Wat is het maximale salaris van een NS-machinist?

Volgens de officiële arbeidsvoorwaarden van NS kan het basissalaris oplopen tot € 4.425,84 bruto per maand op basis van 36 uur. Met onregelmatigheidstoeslagen kan het totale inkomen hoger uitvallen.

Hoeveel verdient een beginnende treinmachinist?

Een beginnende treinmachinist verdient afhankelijk van de werkgever doorgaans ongeveer € 2.500 tot € 3.200 bruto per maand tijdens de opleiding. Na het behalen van de benodigde bevoegdheden kan het salaris verder stijgen.

Krijgt een machinist betaald tijdens de opleiding?

Ja, bij verschillende vervoerders ontvang je vanaf het begin van een intern opleidingstraject salaris. NS en Keolis vermelden bijvoorbeeld dat de opleiding volledig door de werkgever wordt betaald.

Hoeveel verdient een treinmachinist met toeslagen?

Een ervaren NS-machinist kan bij een basissalaris van € 4.425,84 en € 900 aan toeslagen uitkomen op ongeveer € 5.325,84 bruto per maand. Dit is een rekenvoorbeeld; het bedrag aan toeslagen is afhankelijk van het rooster.

Hoeveel verdient een treinmachinist per jaar?

Een treinmachinist met een bruto basissalaris van € 4.000 per maand verdient € 48.000 bruto per jaar, exclusief vakantiegeld, eindejaarsuitkering en toeslagen. Met deze extra vergoedingen kan het totale jaarinkomen boven € 60.000 uitkomen.

Is machinist worden moeilijk?

De opleiding tot treinmachinist is behoorlijk intensief. Je moet veel technische kennis opdoen, veiligheidsregels leren en verschillende examens behalen. Daarnaast moet je medisch en psychologisch geschikt zijn.

Kun je zonder diploma treinmachinist worden?

Zonder enige vooropleiding is instromen niet vanzelfsprekend. De toelatingseisen verschillen per vervoerder en opleidingstraject. Je hoeft echter niet altijd vooraf een specifiek machinistendiploma te hebben, omdat verschillende vervoerders hun eigen medewerkers opleiden.

Hoe oud moet je zijn om treinmachinist te worden?

Voor het zelfstandig besturen van treinen gelden wettelijke minimumleeftijden en bevoegdheidseisen. In de praktijk hanteren werkgevers en opleidingen eigen toelatingsvoorwaarden. Controleer daarom altijd de eisen van de specifieke vacature.

Wat verdient een vrouwelijke treinmachinist?

Voor vrouwelijke en mannelijke treinmachinisten gelden dezelfde salarisschalen wanneer zij dezelfde functie, ervaring en arbeidsvoorwaarden hebben. Het salaris wordt bepaald door de cao, functie-indeling en eventuele toeslagen, niet door geslacht.

Verdient een treinmachinist meer dan een conducteur?

Bij NS ligt het maximale basissalaris voor machinisten hoger dan voor conducteurs. NS noemt een maximum van € 4.425,84 voor machinisten en € 4.114,44 voor conducteurs, beide bruto per maand op basis van 36 uur.

Krijgen machinisten gratis treinreizen?

Bij NS ontvangen machinisten volgens de arbeidsvoorwaarden een NS Business Card voor gratis treinreizen in de tweede klas. Ook bestaan er onder voorwaarden reisvoordelen voor gezinsleden en internationale treinreizen.

Is er veel vraag naar treinmachinisten?

De vraag naar machinisten verschilt per vervoerder, standplaats en periode. Spoorwegmaatschappijen bieden regelmatig opleidingsvacatures aan. Dat maakt het interessant om de vacaturesites van NS, Arriva en Keolis in de gaten te houden.

Wat verdient een treinmachinist uiteindelijk?

Het salaris van een treinmachinist kan in 2026 behoorlijk aantrekkelijk zijn. Waar je tijdens de opleiding bij verschillende vervoerders al rond de € 2.500 tot € 3.200 bruto per maand verdient, kan je salaris met ervaring doorgroeien tot ruim € 4.400 bruto bij NS.

Daarbovenop kunnen onregelmatigheidstoeslagen, vakantiegeld en een eindejaarsuitkering komen. Hierdoor kan het bruto jaarinkomen van een ervaren machinist aanzienlijk hoger liggen dan het basissalaris doet vermoeden.

Wil je treinmachinist worden? Dan is het verstandig om niet alleen naar het salaris te kijken, maar ook naar de opleiding, het rooster en de doorgroeimogelijkheden. Voor wie graag zelfstandig werkt en verantwoordelijkheid durft te nemen, kan het een interessante loopbaan zijn.

Share